Hizmetlerimiz - HELAL BELGELENDİRME


HELAL BELGELENDİRME

Helal Gıda Nedir?

31.12.2022 tarihinden itibaren HELAL Belgelendirme yetkisi sadece T.C. HELAL AKREDİTASYON KURUMU tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından yapılacaktır.

Detaylı bilgiye https://www.hak.gov.tr/helal-akreditasyon/helal-akreditasyon-surecleri linkinden ulaşabilirsiniz.

        Helal Gıda; islami kurallar dahilinde tüketilmesine izin verilen ve TS OIC/SMIIC 1: 2011 Helal Gıda Genel Kılavuzu standardında verilen kurallara uygun olan yiyecek ve içeceklerdir. Helal  Uygunluk Belgelendirmesi sağlıklı yaşam için üreticinin ne ürettiğinin, tüketicinin de ne tükettiğinin farkına varmasını, denetim mekanizmalarının çalışmasını, etiketlerdeki beyan ile gerçekteki içerik tutarlılığının ve analiz kabiliyetinin artmasını sağlamaktadır. Tüketiciye sunulan ürünlerdeki beyanların doğruluğu ile ürünlerin kaynağında helal olmayan unsurlar (domuz, kan, leş, alkol içeriği, et ürünlerinde helal kesim) hakkında bilgi sağlamaktadır. Enstitümüzün, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü belgelendirme süreci tüketici ve üretici için güven oluşturmaktadır.

Helal Belgesi Almak İstiyorum, Helal Belge Alma Süreci Nasıldır?

         Örneğin; İhracat yapıyorsunuz ve karşı ülke sizden ''Helal Belgesi'' talep etti ve acil belge alma ihtiyacınız doğdu. BD Kurumsal Hizmetler olarak size en uygun ve hızlı şekilde belge temini yapıyoruz. 

        Belge alma süreci; Şahıs Şirketi, LTD. yada A.Ş. gibi şirketlerden birine sahipsiniz, resmi evraklarınız ve ürününüze ait bilgileri bizimle paylaşarak belgelendirme sürecini başlatabilirsiniz.

       Belge Akreditasyonları; Helal Akreditasyon Kurumu ve TSE 

       Belge çıkış süresi; üretimini yaptığınız ürünlerle ilgili bu süreler değişmektedir. Doğru ve net bir bilgiye ulaşmak istiyorsanız bizi aramanız yeterli olacak ve uzman mühendisler tarafından bilgilendirilmiş olacaksınız.

Aşağıdaki Helal Belge detayları sıralanmıştır, fiyat teklifi ve bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

       Dini, ilmi, vicdani boyutu olan helal gıda faaliyetleri; temel değerlerin korunması bakımından önemli olup, çiftlikten çatala uzanan, hatta piyasa denetimini de içine alan zincirin her halkasını sağlamlaştırmak için ; ürünün hangi aşamalardan geçerek üretildiği, üretim ortamı, ürünün nelerden oluştuğu, kaynağı, etiket-içerik tutarlılığını ortaya koymalı ve beklentileri karşılamalıdır. Dolayısıyla gıdaların, üretim, ambalajlama, nakil, depolama ve sunum zincirinde güvenilir beslenme imkânı sunması son derece önemlidir. 

Sonuç olarak, helal konusunda standartları geliştirerek ve güvenilir bir belgelendirme mekanizması oluşturarak; helal, sağlıklı ve hijyenik üretim ve tüketim için uluslararası ticaretin ve işbirliğinin gelişimine fırsat sunulmaktadır.

Türk Standardları Enstitüsü, 14 Temmuz 2011 tarihinden bu yana, İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafından yayınlanan TS OIC/SMIIC 1: 2011 Helal Gıda Genel Kılavuzu standardına göre Helal  Uygunluk Belgelendirmesi yapmaktadır.

Düzenlenen Belgeler:

a.)Helal Uygunluk Belgesi:TSE tarafından yürütülen Helal belgelendirmesi işlemleri neticesinde ürün ve hizmet için düzenlenen ve geçerlilik süresi 1 (bir) yıl olan doküman.

b. Helal Kesim Belgesi: TSE tarafından kesimhaneler ve et parçalama tesislerinden elde edilen ürünler (Karkas, parçalanmış et ve sakatat) için belirli bir partiyi temsil etmek üzere düzenlenen doküman. Bu belge TSE’den Helal Uygunluk Belgesine sahip olup, kuruluş tarafından ayrıca talep edilmesi halinde belirli bir miktar ve partiye esas olmak üzere TSE Uzmanlarınca üretim yerinde yapılan tespitler neticesinde düzenlenir. TSE’den Helal Uygunluk Belgesine sahip olmayan kuruluşların Helal Kesim Belgesi taleplerinde Helal Uygunluk Belgelendirme şartları aynen aranır. Et parçalama tesislerinin yapacakları Helal Kesim Belgesi taleplerinde girdi olarak kullanılan karkasların Helal Uygunluk Belgesi veya Helal Kesim Belgesi’ne sahip olma şartı aranır.

c. Helal Parti Malı Uygunluk Belgesi: TSE tarafından gıda ve kozmetik ürünleri kapsamında yürütülen Helal belgelendirme işlemleri neticesinde aynı ürün grubu içinde yer alan gıda veya kozmetik ürünleri için düzenlenen doküman. Bu belge belirli bir miktar ve partiye ait olmak üzere düzenlenir. Karkas, parçalanmış et ve sakatat dışında kalan et ürünleri için yapılacak olan Helal Parti Malı Uygunluk Belgesi taleplerinde Helal Uygunluk Belgesi veya Helal Kesim Belgesine sahip olma şartı aranır.

Ürün Grupları:

Ürün Belgelendirme faaliyetlerimiz çerçevesinde hizmet vermekte olduğumuz ürün grupları aşağıda verilmektedir.

 • Et ve et mamulleri
 • Süt ve süt mamulleri
 • Yumurta ve yumurta mamulleri
 • Tahıl ve tahıl ürünleri
 • Bitkisel ve hayvansal kökenli sıvı ve katı yağlar
 • Meyve ve sebzeler ve bunların mamulleri
 • Şeker ve şekerleme mamulleri
 • Meşrubat (Alkolsüz içecekler)
 • Bal ve yan mamulleri
 • Besin takviyeler
 • Genetiği değiştirilmiş gıdalar
 • Gıda katkı maddeleri
 • Enzimler
 • Mikro organizmalar
 • Balık ve balık ürünleri,su ve diğer.
 • Ambalaj malzemeleri
 • Gıda hizmet ve tesisleri
 • Helal Kozmetik

Helal Kozmetik ile ilgili başvurularda, incelemelerimiz TSE K 202 – Helal Kozmetik standardı esas alınarak ilgili Belgelendirme Föyüne göre yapılmaktadır.Bu süreç içerisinde öncelikle, firmalarımızdan TS EN ISO 22716– Kozmetikler –İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Hakkında Kılavuz standardına uygun olarak üretim yapmaları, ürün gruplarına göre Kozmetik Kanununa, Yönetmelik ve Tebliğlerine uymaları ve gerekli kontrolleri sağlamaları gerekmektedir. Buna göre helal kozmetik belgesi alacak ürünlerin bünyesinde, helal olmayan hayvan ve bunlardan türetilmiş nanomateryal, genetik materyal ya da bileşen olmayacak, insana ait ve bunlardan türetilmiş bileşen ya da insan sağlığına zararlı olduğu ispatlanmış diğer canlılara ait genetik materyal bulunmamalıdır.

Onlarca firmanın ürün ve hizmetleri için, BD Kurumsal Hizmetler olarak ''HELAL'' Belgesi Kazandırdık.

Lütfen Okuyunuz

HELAL BELGESİ: Ürün veya hizmetleriniz için HELAL Belgesi almak için profesyonel danışmanlara başvurmanız gerekebilir. Hazırlıklarınızı tamamlamak ve destek almak için; Bizimle İrtibata Geçiniz

 

123

Hizmetlerimiz

ÇALIŞMALARIMIZDAN GURUR DUYUYORUZ !