Hizmetlerimiz - OYUNCAKLAR İÇİN CE BELGESİ


OYUNCAKLAR İÇİN CE BELGESİ

Oyuncak CE

Oyuncak üretiyorsunuz yada oyuncak üreteceksiniz; Peki Oyuncak CE belgelendirmesini nasıl yapacağım diye araştırma içindesiniz, bu safyayı tümüyle okuyabilirsiniz yada direkt bizi arayıp tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Sizin için özetleyecek olursak; CE Belgesi aslında ürünün insan ve çevre sağlığına zarar vermediğini göstermek için alınan bir nevi sertifikadır.

Konu çocuklar olunca özelliklede çocukların elinde sürekli olan oyuncaklar için ürün sağlığı son derece önemlidir. 

Oyuncakları ürettiniz ihracat yapacaksınız ve ülkemizde satışta bulunacaksınız, en önemli kural üretimi yaparken kullanılan hammadde ve malzemelerin EN71 standartlarında olması basit bir tabirle kanserojen ve zehirli maddeler içermemesi.

Ürünlerinizin kanserojen ve zehirli maddeler içermediğini kanıtlamak için, hammadde ve malzemelerin gerekli EN71 standartlarında olması ve bitmiş ürününüz için EN71 standartlarında test ve analizleri yaptırmanız gerekir.

Bunların dışında paketleme, ambalaj içeriği, uyarı işaretleri, izlenebilirlik vs vs vs gibi aşamalarda mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

BD Kurumsal olarak tüm süreçte yanınızda yer alarak doğru bilgi ve süreçlerle firmanıza büyük katkılar sağlıyoruz. 

Doğru bilgi ve sorularınız için lütfen bizi arayınız...

CE Nedir ?

CE işareti, bir ürünün, amacına uygun kullanıldığında, insana, hayvana, çevreye ve aynı ortamdaki diğer ürünlere zarar vermeyeceğini ifade eden bir işarettir.CE İşaretinin(belgesinin) zorunlu olduğu 23 ürün grubu dahilinde ki tüm ürünlerin CE İşareti (belgesi) olmadan AB’ye ihracatı mümkün değildir. Türkiye’de ise son yasal değişikliklere göre ürünün CE işareti (belgesi) taşıması zorunlu hale gelmiştir. Bu zamanla tüm CE işareti (belgesi) zorunlu olan ürünlere getirilecektir.

Genel Oyuncaklar İçin CE Belgelendirme

Üretmiş olduğunuz oyuncaklarınıza CE İşareti taşımak istiyorsanız,Oyuncak Güvenliği Yönergesi'nde (EN 71 Oyuncak Güvenliği) belirtilen temel güvenlik gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız gerekmektedir. Belge Danışmanlık olarak üretimini yaptığınız yada yapacağınız oyuncakların uygunluk gereksinimleri ve CE işareti için gereken tüm testlerin yapılmasında sizlerle iş ortağı mantığıyla çalışıp en az maliyetle gereken tüm süreci birlikte yönetiyoruz.

El yapımı oyuncaklar da dahil olmak üzere tüm oyuncakların, hayır işleri için satılanlar veya yardım amacıyla bağışlananlar da dahil olmak üzere CE işareti taşımaları gerekir. Evde küçük bir ölçekte oyuncaklar yaparsanız (örneğin, hobiniz biraz para kazandırırken veya çocuklara bakarken) oyuncaklarınızı CE işaretine tabi tutmanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ !!!!

CE Belgesi firmaların, sorumlu oldukları müşterilerine (bu müşteri şahıs veya resmi bir kurum olabilir) karşı Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) tarafından oluşturulmuş standartlarda , ürün sunduklarını belgeleme açısından son derece önemli ve gereklidir.Ayrıca Kamu İhalelerine veya diğer özel ihalelere giren tüm firmalar da istenilen şartlardan birisi olan bu belgeye sahip olmak durumundadırlar.CE belgesi sanılanın aksine firmalar için gayet basit bir uygulamadır ve konusunda uzman olan kuruluşumuz tarafından uygun fiyatlarla yapılmaktadır. Belgelendirme süreci ise şu şekilde olmaktadır; mühendislerimiz gerekli dokümantasyon çalışmalarını ve bilgilendirme faaliyetlerini sizinle koordineli olarak gerçekleştirir. Varsa yapılması gerekli deneyler gerçekleştirilir.Yapılacak bütün çalışmalar Teknik Dosya altında birleştirilir . Bunun akabinde karar vereceğiniz Notified Body (CEN tarafından akredite edilmiş , ürünlerinize CE İşaretleme yetkisi verecek olan Onaylanmış Kuruluş) tetkiki neticesinde ürünleriniz CE ile belgelendirilir.Bundan sonrası için yapmanız gereken tek şey bizimle irtibata geçmek ve BELGE DANIŞMANLIK farkıyla belgelendirme sürecini başarı ile tamamlamak.

ÜRETİCİ SORUMLULUKLARI CE OYUNCAK

  1. Oyuncağın öngörülebilir ve normal kullanım süresi boyunca temel güvenlik gereksinimlerine uyacak şekilde tasarlandığından ve üretildiğinden emin olmak.
  2. Üretilen oyuncaklar için güvenlik testlerini yaptırmak.
  3. Teknik dosya ve belge hazırlanması ve bunların 10 yıl süreyle saklanması.
  4. Oyuncak üzeri yada ambalaj üzerinde teknik bilgilere yer vermek.
  5. Oyuncaklar için yapılan şikayetlerin araştırılması ve kaydedilmesi.
  6. Uyumlu olmayan oyuncakların uyumlu hale getirip kayıt tutulması.
  7. Tedarik zinciri ve diğer ekonomik ortaklardan CE Belgesi Talebi.
  8. Aynı oyuncakların üretimde uygunluk sürekliliği sağlanmalıdır.

AT UYGUNLUK BEYANI VE CE İŞARETİ

Oyuncağın gerekli güvenlik gereklerine uyduğu gösterildiğinde, imalatçı belirtilen yapıya uymak için bir AT uygunluk beyanını hazırlamalıdır.

Üretici, CE işaretini oyuncağa, yapıştırılmış bir etikete veya ambalaja yapıştırmalıdır. İşaret, satış noktasında görünmeli, kolayca okunabilir ve silinmez bir biçimde olmalıdır.

CE işareti, üretici tarafından Oyuncağın Oyuncaklar (Güvenlik) Yönetmeliklerinin tüm hükümlerini yerine getirdiğini gösteren bir beyandır. Oyuncak kullanıcısının saptadığı ihlal makul gerekçelere sahip olması halinde, bir icra makamı tarafından inceleme başlatılması söz konusu olabilmektedir.

CE işaretleme tüketiciler için tasarlanmış bir Avrupa güvenlik işareti ya da kalite sembolü değildir. İcra makamlarına, oyuncağın Avrupa Ekonomik Alanı'nda (AEA) satılacak olduğuna işaret eder.

BELGE DANIŞMANLIK OLARAK ÜRETİMİNİ YAPTIĞINIZ OYUNCAKLAR İÇİN GEREKLİ OLAN CE BELGESİ ALMA SÜRECİNDE DANIŞMANLIK HİZMETİ SUNUYORUZ. TÜM SÜRECİ İŞ ORTAĞI MANTIĞIYLA EN AZ MALİYETLE YÖNETİYORUZ.

Başvuru Evrakları:

Başvuru sahibi kuruluşun yasal statüsünü gösteren resmi bir belge ,
Başvuru sahibi kuruluşu, temsil ve ilzama yetkili olan kişinin/kişilerin imza sirküleri ,
Başvuru sahibi kuruluş ile üretici kuruluş birbirinden farklı ise, aralarında yapılan sözleşme .

Aramalar: oyuncak ce, oyuncak ce nasıl alınır, oyuncak ce maliyeti, ce oyuncak, oyuncaklar için ce, oyunca ce, ce oyuncak, oyuncaklara ce alınması, oyuncak ce nasıl alınır, ce oyuncak, oyuncak ce belgesi, ce belgesi oyuncak

 

123

Hizmetlerimiz

ÇALIŞMALARIMIZDAN GURUR DUYUYORUZ !